Dane z monitoringu

17.05.2017 dokonaliśmy monitoringu sukcesu lęgowego na wyspach w Kaleńsku. Termin monitoringu był nieprzypadkowy, przypadający na ostatnie dni inkubacji, później kiedy będą pisklęta wstęp na wyspy będzie już niemożliwy. Wyniki (REKORDOWE!) monitoringu, w którym uczestniczyli: Piotr Chara, Rafał Gruszka, Grzegorz Sepołowicz i Anna Chara przedstawiamy poniżej:

Jednocześnie z radością oczekujemy kolejnego rekordu – w dniu 19.05.2017 na specjalnie w pośpiechu przygotowanej w tym sezonie małej wyspie pływającej (zwanej „białoczółkową pływającą”) w Kaleńsku (jej montaż został sfinansowany w ramach naszego nowego projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko), zaobserwowano kolonię rybitwy białoczelnej w niespotykanych w zachodniej Polsce rozmiarach – liczba osobników wyniosła w dniu dzisiejszym 42 sztuki! To sensacyjny wynik, a co najistotniejsze – ich lęgi są niezagrożone!

Natomiast na wyspie pływającej w Chlewicach wysiadują ostrygojady (1 para) ! i 1 para rybitw rzecznych,

Ponadto, w Słubicach (na akwenie położonym między wałem przeciwpowodziowym a Odrą), gdzie również będziemy instalować „ptasią infrastrukturę” Janusz Duszkiewicz i Karol Duer dokonując monitoringu terenu zaobserwowali kolonię kilkudziesięciu par rybitwy białowąsej, które w towarzystwie m.in. perkozów zauszników zaczynają inkubację jaj.

(zdjęcia, Słubice, Karol Duer)
Opublikowano

w

, , ,

przez

Tagi: