Kolejne wyspy lęgowe

Pełnia wiosny zbliża się wielkimi krokami, a przyroda, gdzie tylko może – rozkwita w swej bodaj najpiękniejszej formie. Specjalne wyspy lęgowe, wykonane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, też zaczynają nabierać swej wielkiej wartości. Zostały przygotowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu odwzorowywać śródrzeczne wyspy, które wynikiem ludzkich działań już dawno zaginęły w tej części świata. A wraz z nimi paleta gatunków je zasiedlających. Choć w niewielkim stopniu próbujemy odbudować piękny świat żyjących tam stworzeń. Zależności jest tak wiele, że nigdy nie jest to proste a jednak tu wygląda, że się udało: rybitwy rzeczne, rybitwy białoczelne, śmieszki, ostrygojady, sieweczki rzeczne, krwawodzioby i czajki (symbole zdrowej nadrzecznej przyrody) właśnie zasiedlają lęgowe platformy. Trwają widowiskowe toki: karmienia zalotne, tańce godowe, budowa gniazd! 

Doskonałą wiadomością na rozpoczęcie sezonu jest założenie aż dwóch gniazd ostrygojadów na wyspach lęgowych. W przeciwieństwie do kolonijnie gniazdujących rybitw i mew ostrygojady są terytorialne i dlatego dwa gniazda blisko siebie to ewenement. W ostatnich dniach zawitała na wyspy para skrajnie nielicznych w Polsce mew czarnogłowych…

Wyspy powstały w ścisłej współpracy merytorycznej przy realizacji prac i opiece nad wyspami lęgowymi ze strony naszej Fundacji reprezentowanej w tym zadaniu przez Prezesa Piotra Charę.

Artykuł Kolejne wyspy lęgowe pochodzi z serwisu Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi: